ولایتمداری بدون اطاعت ارزش ندارد

ولایتمداری بدون اطاعت ارزش ندارد

حجت الاسلام احمد عابدی، استاد دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم قم شب گذشته(۲۹ شهریور) در جشن بزرگ غدیر در مسجد حضرت علی بن ابیطالب (گیلکلر) این شهر گفت: پیامبر گرامی اسلام در حجة الوداع امیر مومنان حضرت علی(علیه السلام) را به عنوان جانشین و رهبر امت بعد از خود معرفی و از امت عصر خود برای جانشینی امام علی(علیه السلام) بیعت گرفت.

وی با بیان اینکه بیعت گرفتن تنها در مسائلی نظیر حکومت، حاکمیت و زعامت مسلمین جهان معنا و مفهوم پیدا می‌کند، افزود: از بیعت گرفتن پیامبر گرامی اسلامی از امت خود می‌توان به این نتیجه رسید که پیامبر امام علی(علیه السلام) را به عنوان جانشین و رهبر بعد از خود در بین مردم تعیین کرده است.

استاد دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم قم با اشاره به اینکه در زمان حاکمیت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) خلافت مورد طمع عده ای انسان حریص قرار گرفته بود و عده ای با پول و رشوه در تلاش بودند تا بر مسند خلافت مسلمانان بنشینند، تصریح کرد: امام علی (علیه الاسلام) در چنین عصری با اینکه ۱۲ هزار شاهد بر حق داشت از مساله حکومت و خلافت کنار گذاشته شد.

img11385351

حجت الاسلام عابدی گفت: طمع فراوان یک عده و گذشت فوق العاده یک عده دیگر باعث شد که مسیر حکومت و خلافت مسلمانان جهان اسلام به سمت دیگری هدایت شود.

وی ادامه داد: علامه امینی و میر حامد محسن در خصوص تبیین جریان غدیر و غدیرشناسی فعالیت های تحقیقی و علمی گسترده ای انجام داده اند.

این کارشناس علوم دینی و مذهبی از جریان غدیر به عنوان مساله ولایت نام برد و افزود: ولایتمداری بدون اطاعت ارزش ندارد.

وی بیان کرد: اطاعت از لوازم ذاتی ولایتمداری می‌باشد و ولایتمداری بدون اطاعت بی‌فایده است و هرکسی که ولایت دارد اگر ولایت او شرعی باشد اطاعت از او برای مردم لازم است.

حجت الاسلام عابدی در پایان به جزئیات مربوط به مقدسات دینی مسلمانان جهان اسلام اشاره کرد و گفت: کلام و خانه خدا، مسجد، تربت امام حسین (علیه السلام) از مقدسات دین محسوب می‌شوند و اگر فردی به مقدسات دین ارزش قائل نباشد عاقبت به خیر نمی‌شود.

گفتنی است، مولودی خوانی در وصف مولای متقیان حضرت علی(علیه السلام) پایان بخش این آیین معنوی در بندر مرزی آستارا بود.ادامه مطلب
مطالب مشابه
دیدگاه ها

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتار کمک بگیرید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.