مسجد دارالاحسان؛ شکوه معماري اسلامي

مسجد دارالاحسان؛ شکوه معماري اسلامي

مسجد دارالاحسان در ضلع غربی قلعه حکومتی (دژ سنندج) به روی مکان بلند تری نسبت به بافت شهر قرار دارد، به گونه‌ای که از هر نقطه شهر به‌سهولت می‌توان گلدسته‌های آن را دید و صدای مؤذّن را شنید. این مسجد را هم درزمان ساخت و هم در شرایط حاضر می‌توان قلب مذهبی سنندج دانست.

ir3431ادامه مطلب

ولایتمداری بدون اطاعت ارزش ندارد

ولایتمداری بدون اطاعت ارزش ندارد

حجت الاسلام احمد عابدی، استاد دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم قم شب گذشته(۲۹ شهریور) در جشن بزرگ غدیر در مسجد حضرت علی بن ابیطالب (گیلکلر) این شهر گفت: پیامبر گرامی اسلام در حجة الوداع امیر مومنان حضرت علی(علیه السلام) را به عنوان جانشین و رهبر امت بعد از خود معرفی و از امت عصر خود برای جانشینی امام علی(علیه السلام) بیعت گرفت.

وی با بیان اینکه بیعت گرفتن تنها در مسائلی نظیر حکومت، حاکمیت و زعامت مسلمین جهان معنا و مفهوم پیدا می‌کند، افزود: از بیعت گرفتن پیامبر گرامی اسلامی از امت خود می‌توان به این نتیجه رسید که پیامبر امام علی(علیه السلام) را به عنوان جانشین و رهبر بعد از خود در بین مردم تعیین کرده است.

استاد دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم قم با اشاره به اینکه در زمان حاکمیت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) خلافت مورد طمع عده ای انسان حریص قرار گرفته بود و عده ای با پول و رشوه در تلاش بودند تا بر مسند خلافت مسلمانان بنشینند، تصریح کرد: امام علی (علیه الاسلام) در چنین عصری با اینکه ۱۲ هزار شاهد بر حق داشت از مساله حکومت و خلافت کنار گذاشته شد.

img11385351ادامه مطلب

سند اثبات ولایت امام علی(علیه السلام)

سند اثبات ولایت امام علی(علیه السلام)

(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم) امام نخست شیعیان حضرت علی بن ابیطالب (علیه‌السلام) است. یکی از ادله‌ی شیعه برای اثبات امامت حضرت علی (علیه‌السلام) آیه‌ی ولایت است.

آیه‌ی ولایت آیه‌ی پنجاه و پنجم از سوره‌ی مائده است که می‌گوید:

«اِنّما وَلیُّکُمُ الله وَ رَسُولهُ وَالَّذِینَ آمَنُوا یُقِیمُونَ الصَّلوةَ وَیُوءْتُونَ الزَّکاة وَهُمْ راکِعُون» (مائده/۵۵)

«همانا ولی امر شما تنها خدا، رسول و آن موءمنانی هستند که نماز به پا داشته و در حال رکوع زکات میدهند»

indexادامه مطلب